Yaratıcı Ortak Canel Borlak

Canel Borlak

1962 yılında İzmir’de doğdu.1973 yılında Bornova Anadolu Lisesi'ne girdi. Üniversite eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olarak tamamladı.

Türkiye'nin kitle turizmi ile ilk tanıştığı üniversite yıllarında incoming turizm operasyonlarında uzmanlaştı. 1989'da geçirdiği ağır trafik kazasının ardından aktif turizm hayatına son vermek zorunda kaldı. Sağlığı ile ilgili süreç devam ederken yeminli tercümanlık yaptı.

1992 yılından itibaren Ceyhan ile reklamcılık alanında çalışmaya başladı. Reklamcılık yaşantısının ilk iki yılında ağırlıkla radyo reklamcılığı alanında çalıştı, ses mühendisliği, seslendirme yönetmenliği eğitimi aldı ve iki yılda 3.000'e yakın radyo reklamının kayıt, yönetmenlik, medya planlaması işlerini yaptı. 1994'te Türkiye'nin radyo reklamcılığı alanında verilen ilk Kristal Elma ödülünü Ceyhan ile birlikte kazandılar.

1992 - 1994 arasında Türkiye'nin yerel radyo ve televizyon yayıncılığı alanında dönemin en başarılı iki istasyonunun kurumsal ve stratejik değerlerini yarattı, reklam pazarlama stratejilerini oluşturdu, ulusal medya planlamacılarına tanıttı.

1994'ten itibaren grafik tasarım ve televizyon reklamcılığı alanında eğitim ve çalışmalarını sürdürdü. 1994 - 1996 arasında Türkiye'nin en çok izlenen (Kaynak AGB) yerel TV kanalının reklam prodüksiyonlarını, Türkiye'nin en çok dinlenen (Kaynak dönemin üniversite arşatırmaları) yerel radyo kanalının reklam prodüksiyonlarını yaptı, medya planlamalarını yürüttü.

1997'de Advise'ı kurdu. 1997'den bugüne Advise'ın yaratıcı ortağı olarak tüm stratejik ve yaratıcı süreçlerde aktif olarak çalışmaktadır.

Yaratıcı yönetmenliğini yaptığı ilk sinema reklamı ile Kristal Elma finalisti olmuş, yönetmenliğini üstlendiği 2 kurumsal filmle tanıtım filmleri kategorisinde İRD ödülü kazanmış, Ceyhan'la birlikte yarattığı grafik tasarımlar Türk Grafik Tasarımcıları kataloğunda yayınlanmıştır.

Canel Borlak çok iyi İngilizce bilmekte, grafik tasarım, fotoğraf edit, kurgu, motion graphics, dvd authoring, audio editing yazılımları kullanmakta, film ve seslendirme yönetmenliği yapmakta, kişisel ve profesyonel fotoğraf çekmektedir.

Yaratıcı Ortak Ceyhan Borlak

Ceyhan Borlak

1963 yılında doğdu. Orta öğrenimini Bornova Anadolu Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü'nde tamamladı.

Lise döneminden itibaren profesyonel icracı olarak yürüttüğü müzik çalışmalarını, Sn. Melih Kibar'ın kurmakta olduğu Melki Prodüksiyon'a ses mühendisliği için davet edilmesine rağmen, Canel'le birlikte bir gelecek planladığı için İzmir'de sürdürme kararı verdi. Bu davet ve karar onu Sn. Kibar'ın referansı ile üniversite yıllarında Yamaha müzik enstrumanları ile ilgili müzik direktörlüğüne taşıdı. Bu yıllarda çeşitli TV programlarında sanatçı olarak yer aldı.

Konuşmacı olarak davet edildiği bir caz panelindeki yorumları ve yaklaşımı dolayısıyla dönemin önemli reklamcılarından birinin dikkatini çekince, Reklam Prodüksiyon'da başkan yaratıcı asistanı olarak reklamcılık sektörüne adım attı. Reklamcılığın ilk yıllarında aralarında Vestel, Alarko, Desa gibi reklamverenlerin bulunduğu çok sayıda projenin yaratıcı süreçlerinde çalıştı, stratejik raporlarını oluşturdu, film senaryoları yazdı.

1992'de yarattığı bir kampanya ile ödül kazandırdığı reklamverenin medya sektörüne yatırım yapma kararı üzerine aldığı davetle yerel radyo reklamcılığı alanında önce şirket altyapısını oluşturdu, sonra bu alanda kurulan ajansı yönetmeye başladı.

1992-1994 yılları arasında ilgili kurumun bütün stratejik altyapısını Canel ile birlikte oluştururken aynı zamanda 3.000'e yakın prodüksiyonun metinlerini, stratejilerini yarattı. Yayın kuruluşunun özgün müzik prodüksiyonlarını yaptı.

Bu dönemde Türkiye'nin Özel Radyo Yayıncılığı hakkındaki Kanun'un hazırlık aşamasında kurumuna sorulan görüşleri hazırladı ve bunların bir kısmı mevzuatta yer aldı.

Yönettiği ajansın faaliyet alanını grafik ve mobil reklam alanlarına da genişletme kararı ile Türkiye'nin en geniş mobil reklam operasyonlarından birinin strateji, pazarlama ve tasarım aşamalarını yarattı ve yönetti. Bunlar olup biterken Canel ile birlikte yaratıcı ödüllere ve önemli pazarlama başarılarına da imza attı.

1997'den itibaren Canel'le birlikte Advise'ın yaratıcı ortağı olarak tüm stratejik ve yaratıcı süreçlerde aktif çalışmaktadır.

2003 - 2005 döneminde İzmir Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu'nda görev yapan Ceyhan Borlak, 2005 - 2007 yılları arasında da İzmir Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüş, meslek hayatı boyunca çeşitli panel, konferans, yarışma ve sektör etkinliklerinde konuşmacı, yorumcu ve jüri üyesi olarak yer almıştır.

Ceyhan Borlak çok iyi İngilizce bilmekte, ve Osmanlıca okumakta, grafik tasarım, fotoğraf edit, kurgu, motion graphics, 3d tasarım, modelleme, animasyon, color, compositing, müzik mix, master, kayıt, dvd authoring yazılımları kullanmakta, fotoğraf ve film çekmektedir.

Ceyhan Borlak; Rhodes, tuşlu çalgılar, elektrik ve akustik gitar çalmaktadır. Çok sayıda kurumsal film müziği ve jingle'ın beste, düzenleme, orkestrasyon, kayıt, icra, mix ve mastering'ini yapmış, senfonik kayıt, edit, master işlemleri gerçekleştirmiştir.